Mieszkanie z rynku pierwotnego dla rodziny – o czym pamiętać?

Nowe mieszkania cieszą się rosnącą popularnością na rynku zbytu. Wielu zwolenników zakupu zupełnie nowych M podkreśla, że daje to niespotykaną możliwość urządzenia lokum od podstaw. Szczególne wymagania mieszkaniom stawiają rodziny z małymi dziećmi. O czym powinny pamiętać?

Rynek pierwotny – taniej czy drożej?

Zdaniem wielu, rynek wtórny jest tańszy od pierwotnego. W cenie dostajemy bowiem w pełni urządzone mieszkanie, do którego od razu można się wprowadzać. Jest to prawda, jednak nie należy zapominać, że w takiej sytuacji musimy zgodzić się na wszelkie zalety i – przede wszystkim – wady takiego lokum. Choć możliwości remontu oczywiście są – w praktyce na generalne przerobienie mieszkania decyduje się niewielu.

Zatem gdy decyzja już zapadnie i poszukiwania toczą się na rynku pierwotnym – o czym powinny pomyśleć rodziny z dziećmi?

Bliskość, bezpieczeństwo, wygoda

Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym (ale również młodszych – patrzący perspektywicznie) powinni zwrócić baczną uwagę na obecność szkoły dla malucha. Jeśli natomiast przeprowadzka ma miejsce w trakcie trwania roku szkolnego – należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak skomunikowane jest nowe osiedle ze starą szkołą.

Generalnie – jeśli nie chce się być przez najbliższe lata taksówką – warto sprawdzić, jak wygląda komunikacja miejsca w danej lokalizacji. Sam fakt, że mieszkanie czy dom jest na uboczu nie oznacza jeszcze, iż dotarcie stamtąd w inną część miasta jest niemożliwe. Istotną kwestią jest również bezpieczeństwo: w jakiej okolicy znajduje się osiedle?

Świetnym pomysłem jest również zorientowanie się, jak wygląda infrastruktura przeznaczona dla najmłodszych – czyli po prostu place zabaw. Warto wiedzieć, czy w danej lokalizacji znajduje się choć jedno tego typu miejsce, a jeśli inwestycja jest w toku – jak wygląda plan budowy – czy znajduje się w nim przestrzeń do zabawy dla maluchów? Chcąc się zorientować, jaka tendencja w planowaniu miejsca na osiedlu panuje w danej firmie – dobrym pomysłem jest sprawdzenie poprzednio stworzonych osiedli.