Jak wybrać lampy loftowe?

Styl loftowy to otwarta przestrzeń, nowoczesna forma i swoboda. Niemniej, znaczenie ma kilka kluczowych zasad aranżacji. Jedną z ważniejszych jest zasada doboru oświetlenia. Na początek należy wybrać dużą lampę będącą bazą dla aranżacji i dopasować do niej pozostałe- tak, aby stworzyły wspólnie harmonijną przestrzeń. W tym stylu należy także zadbać o wyznaczenie poszczególnych stref za pomocą oświetlenia.

Nowoczesne formy loftowe

Wybierając oświetlenie do przestrzeni loftowej, należy zwrócić uwagę na kryteria, które bezpośrednio nawiązują do tego stylu, w tym takie jak:

  • nowoczesność, 
  • minimalistyczny design,
  • metalowe, surowe elementy.

Jeśli chodzi o oświetlenie centralne, najlepiej sprawdzają się żyrandole pająki, czyli lampy na jednej podsufitce, z dużą liczbą zawieszeń, które można wygodnie rozmieszczać po całym suficie. Taka ich konstrukcja zapewnia dużą swobodę aranżacyjną, a ich długie przewody umożliwiają rozplanowanie lampy na dużej powierzchni sufitu. Mogą posiadać szklane lub metalowe klosze, a także prostą oprawkę na dekoracyjną żarówkę.

Neutralne rozwiązania

Mniej wyrazistą propozycją są metalowe lampy sufitowe zwane molekularnymi, w których metalowe pręty rozmieszczone są w kilku kierunkach, zakończone oprawkami na żarówki. Ze względu na jej mniejsze rozmiary warto zadbać o także inne źródła oświetlenia w pomieszczeniu. W tym celu świetnie sprawdzają się lampy loftowe z metalowymi kloszami lub na drewnianych, surowych belkach. Popularnym wyborem są także lampy druciane.