Jak wybrać dywan w paski: sekrety dekoratorów

Odpowiednia kolorystyka dywanu w paski gwarantuje, że harmonijnie wkomponuje się on w pomieszczenie. Dwie z najbardziej popularnych technik („dopełnienie” i „akcent”) są stosowane przez profesjonalistów. Uwzględniliśmy dwie inne mało znane techniki (w przypadku, gdy spodobają Ci się te konkretne dywany, będziesz wiedział, czego się spodziewać po ich włączeniu do wnętrza, a jeśli jest kilka opcji, który dywan pasy wybrać).

Pasiaste dywaniki jako uzupełnienie palety barw w pomieszczeniu:

Wzór dywanu jest wybierany wraz z doborem innych dodatków lub (rzadziej) później, jako sposób na „odświeżenie wnętrza”. Jeśli paleta kolorów w pomieszczeniu jest zróżnicowana, najlepiej od razu kupić  oryginalny dywan w duże i małe paski. Jeśli Twoje preferencje ograniczają się do kilku kolorów (w tym neutralnych), możesz kupić nowy dywan w paski, kiedy tylko masz na to ochotę.

dywan w paski

Na czym powinieneś się skupić w pierwszej kolejności? Oczywiście tekstylia – tapicerka (sofy, fotele, krzesła, wezgłowia łóżek), zasłony, poduszki, narzuty, pledy. Czasami należy wziąć pod uwagę jasne odcienie małych mebli uzupełniających, wazonów podłogowych, a nawet ekskluzywnych dekoracji ściennych, w tym obrazów.

Z tego logicznie wynika zasada: jeśli zakochałeś się wybierając chodnik w paski, ale odcieni znalezionych na nim, nie masz w pokoju – wystarczy znaleźć małe akcesoria, dokładnie powtarzając jeden lub dwa najbardziej zauważalne odcienie. Mogą to być dekoracyjne poduszki, wazony, plakaty, plecionki.

Pasiaste dywaniki jako akcenty kolorystyczne

Technika ta jest popularna wśród Szwedów i Amerykanów. W pokoju z białymi lub bardzo jasnymi ścianami, meblami tapicerowanymi w podobnych odcieniach i meblami gabinetowymi w tym samym tonie, wielobarwne dywany w paski są doskonałym akcentem. Pozbędziesz się monotonii i zagwarantujesz pozytywny nastrój. Niektórzy profesjonaliści są przekonani, że ta technika nadaje się nawet do stylu zwanego minimalizmem.