Ekonomiczny i estetyczny syfon do umywalki – jak to pogodzić?
Większość inwestorów decydujących się na wybór konkretnego syfonu umywalkowego ma przed oczami dwa typy instalacji: tanią, wykonaną z PCV i bardziej trwałą, której podstawowym materiałem wykonania jest mosiądz. Naturalnie nie sposób nie kwestionować integralnych różnic między nimi, aczkolwiek nie można zapomnieć, że mają one sporo cech wspólnych.
Niska cena, czyli ekonomika instalacji sanitarnej
Podstawową zaletą plastikowego syfonu sanitarnego jest jego cena. W miarę dobrej jakości model można kupić już za 30 – 40 złotych, choć na rynku znajdują się modele dostępne w znacznie niższej, promocyjnej cenie. Okazuje się jednak, że instalacje wykonane z mosiądzu również nie należą do najdroższych. Za podstawowy model trzeba będzie zapłacić zaledwie 100 – 120 złotych. Nieco więcej zapłaci się za specjalistyczny syfon do umywalki (np. o konstrukcji dwukomorowej). Trzeba jednak pamiętać, że w wielu przypadkach płaci się więcej jedynie za dodatkowe walory estetyczne, a te nie mają przełożenia na ogólną funkcjonalność instalacji.
Estetyka instalacji sanitarnej
Faktem jest, że plastikowe syfony do umywalek nie należą do najbardziej estetycznych. Owszem, świetnie prezentują się one na samym początku, ale już po krótkim okresie użytkowania ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Warto jednak zauważyć, że syfon umywalkowy wykonany z PCV posiada specjalne zabezpieczenie, które ogranicza emisję gazów z instalacji wodnej. Ścieki – jak wiadomo – za pomocą układu wod-kan zostają odprowadzone do szamba lub do instalacji ściekowej. Zastosowanie w plastikowych syfonach specjalnego pojemnika z wodą sprawia, że gazy nie są w stanie przejść do ujścia umywalki. Jeśli więc w domu pojawia się problem z nieprzyjemnym zapachem, można sobie z nim poradzić poprzez zalanie syfonu niewielką ilością wody.
Różnica pomiędzy syfonami plastikowymi a mosiężnymi wynika głównie z ich funkcjonalności. Warto bowiem zauważyć, że zarówno jedne jak i drugie mogą być zaprojektowane ze szczególnym uwzględnieniem ekonomiki i estetyki pracy.