W których miejscach umieścić w ogrodzie oświetlenie?

Bardzo ważne i istotne jest, w których miejscach w ogrodzie zainstaluje się lampiony ogrodowe czy też ozdobne żarówki lub lampy. Jest to o tyle istotne, że obok funkcji dekoracyjnej, takie lampy ogrodowe pełnią również rolę funkcjonalną. Oświetlenie miejsc użytkowych pozwoli na korzystanie z nich, gdy zapadnie zmrok.

Rodzaje lamp ogrodowych

Lampiony ogrodowe, lampy, ozdobne żarówki, oprawy świetlne, listwy, lampy liniowe to tylko część przykładów lamp, które można zastosować w aranżacji ogrodu. Wszystkie one nadają miejscu ciepłego klimatu. Dodatkowo można też zastosować światło w każdej innej barwie. Oświetlenie o ciepłych barwach daje wrażenie, że w ogrodzie jest przytulnie, a oświetlenie o barwach chłodnych dobrze oświetla daną przestrzeń i pomaga wydobyć kontrast spomiędzy przestrzeni oświetlonych, a ocienionych.

Jak są zasilane lampy ogrodowe?

Lampiony ogrodowe w wielu przypadkach zasilane są za pomocą promieni słonecznych. Diody LED sprawdzają się idealnie w ogrodzie, są oszczędne i nie wymagają rozkładania kabli po całej ogrodowej przestrzeni. Producenci, wychodząc klientom naprzeciw proponują tak olbrzymi wybór lamp słonecznych, że każdy może dobrać coś odpowiedniego dla siebie. W ofercie są zarówno lampy stojące, wiszące, listwy, girlandy pełne małych lampionów, jak i całe listwy, w typie popularnych świetlówek.

Drugim sposobem zasilania oświetlenia ogrodowego jest zasilanie poprzez podłączenie danego systemu do sieci napięcia prądu. Ten system jest już nieco bardziej skomplikowany i wymaga rozłożenia na terenie odpowiedniego okablowania dla poszczególnych lamp. Ponadto zasilanie sieciowe jest płatne, nie jak zasilanie promieniami słonecznymi.

Dlaczego oświetla się przestrzenie ogrodowe?

Aranżacja ogrodu wymaga oświetlenia, dzięki niemu można wydobyć cały urok pięknie wykonanego ogrodu. Ponadto trochę trudno jest poruszać się po przestrzeniach całkiem ciemnych. Oświetlenie w ogrodzie tworzy niesamowity nastój w tym miejscu, pozwala na korzystanie z miejsc użytkowych po zmierzchu oraz doświetla daną przestrzeń i wszystkie miejsca komunikacyjne.