Stolik kawowy – jak wybrać model idealnie komponujący się z resztą wystroju?

Stolik kawowy jest meblem, którego nie powinno zabraknąć w żadnym salonie – bez względu na jego styl. Ciężko jednak jest wybrać model, który będzie idealnie dopasowany do danego salonu. Funkcja stolika kawowego jest bowiem zarówno użytkowa, jak i ozdobna, lecz przy całej swojej dekoracyjności nie może on za bardzo rzucać się w oczy, wtapiając się w salon.

Rola stolika kawowego a rozmiar i kształt

Wyposażony w taki stolik salon wyglądać będzie dobrze wtedy, kiedy stolik będzie odpowiedniego rozmiaru, a zawsze powinien być on nieco niższy niż siedziska foteli lub kanapy, przy których to meblach będzie się on znajdował. Nie powinien on być jednak niższy więcej niż 5 centymetrów od siedzisk.

Pamiętać należy też, by zawsze był on dopasowany do zestawu wypoczynkowego pod względem długości. Małe, kwadratowe lub okrągłe stoliki kawowe fatalnie wyglądają przy długich kanapach. W takim przypadku stolik zawsze powinien być podłużny, z kolei to, czy będzie on prostokątny, czy może owalny, zależy w dużym stopniu od stylu innych mebli w salonie. Przy zastosowaniu kanciastych, prostych kształtów, wyposażone w okrągłe lub owalne stoliki salony charakteryzowałyby się brakiem harmonii.

Materiał, z którego wykonany jest stolik a styl

Stoliki kawowe (dostępne na stronie) mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, a do tych najczęściej spotykanych należą drewno, metal, szkło i płyta drewnopochodna.

Najbardziej uniwersalnymi stolikami są te wykonane z drewna i płyty drewnopochodnej, gdyż mogą być stosowane w przypadku salonów reprezentujących różne style. Drewniany stolik jednak nieco bardziej pasuje do stylu vintage, podczas gdy stolik z płyty drewnopochodnej lepiej sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych, chociaż nie zawsze jest to regułą.

Wysoce uniwersalny będzie stolik szklany, gdyż szkło zawsze łączone jest z innymi materiałami, a od tego, który z nich zostanie użyty, dany stolik będzie pasował do innych typów wnętrz. Szklany blat jest też wielką zaletą, gdyż łatwo się go czyści i dezynfekuje.

Stoliki wykonane w całości z metalu lub połączenia metalu ze szkłem pasują za to bardziej do wnętrz nowoczesnych i industrialnych. Są one więc nieco mniej uniwersalne niż stoliki szklane, ale jeżeli reprezentują odpowiedni styl, mogą czasami pasować do innego rodzaju wnętrz.