Odpowiednie oświetlenie dla najmłodszych domowników, czyli lampy do pokoju dziecięcego

Na biurku każdego ucznia musi się znaleźć odpowiednia lampka. Do dzięki niej uzyska on odpowiednie oświetlenie blatu biurka podczas nauki, pisania, czytania, a także zabawy na komputerze. Jednak lampy do pokoju dziecięcego nie ograniczają się jedynie do tych przeznaczonych na biurka. Wybierając oświetlenie do pokoju dziecięcemu należy przede wszystkim określić, czemu ma ono służyć – nauce, zabawie, a może lepszemu zasypianiu.

Lampka koło łóżka

Większość rodziców decyduje się na pozostawianie lampki obok łóżka swoich dzieci. Co więcej, wielu z nich nie gasi tej lampki na noc. Dlaczego? Otóż dlatego, że dzieci z reguły boją się ciemności i często się zdarza, że obudzone w nocy dziecko płacze i krzyczy, bo się boi. Jest to też praktyka stosowana podczas oduczania dzieci spania z rodzicami. Z tego powodu warto wybrać taki model lampy, który charakteryzuje się niewysokim poborem prądu. Codzienne pozostawianie na kilkanaście włączonej lampki o dużym zapotrzebowaniu energetycznym będzie miało odzwierciedlenie w rachunkach za prą – a tego raczej wszyscy woleliby uniknąć. W ofertach producentów można znaleźć mnóstwo energooszczędnych modeli lampek nocnych. Dobrze też, jeśli lampa nocka w pokoju dziecka pomaga mu poczuć się bezpieczniej po przebudzeniu. W tym celu można zakupić taki model lampy do pokoju dziecięcego, który przypomina mu o jego ulubionej bajce – na przykład posiada nadruki z ulubionych dziecięcych animacji lub kształtem przypomina postać bajkową.

Lampa stojąca

Lampa do postawienia na podłodze również świetnie sprawdzi się w pokoju dziecięcy. Może to być zwykła lampa lub również lampa kojarząca się z bajkami. Zaletą takiej lampy jest to, że dziecko może ją dowolnie przestawiać – może więc zabrać źródło światła do drugiej części pokoju, jeśli na chwilę obecną to tam potrzebuje lepszego oświetlenia. Zazwyczaj lampy stojące nie emitują mocnego świata, więc nie nadają się jako lampy do użycia przy biuru podczas pisania, czytania czy po prostu nauki.

Kolorowe lampki

W pokojach dziecięcych sprawdzają się także lampki, w których można zmieniać kolor emitowanego światła. Zazwyczaj sprawia to dużą frajdę dzieciakom – dzięki temu chętniej spędzają one czas w swoich pokojach. Należy jednak pilnować, by dziecko nie odrabiało lekcji przy takim kolorowym świetle, ponieważ ma to bardzo niekorzystny wpływ na jego oczy. Pogorszenie wzroku może nastąpić w wyniku jego chronicznego wytężania, wymuszonego poprzez złe warunki oświetleniowe podczas czynności wymagających dużego skupienia wzroku – na przykład nauki pisania literek.