Idealny dywan różowy czy beżowy do pokoju dziecięcego – 3 wskazówki jak wybrać

Wybór odpowiedniego dywanu do nowego pokoju dla dziecka jest ważny. W końcu odpowiednie podłoże zmiękczy kroki rodziców, dzięki czemu nie obudzi się śpiącego dziecka. Rozmiar, wzór i materiał to istotne czynniki, na których należy się skupić przy wyborze takiego dywanu.

Rozmiar dywanu

Wielkość wymagana do pokoju dziecięcego będzie zależeć od rodzaju dywanu. Dywan do pokoju dziecięcego powinien być wystarczająco duży, aby obejmować meble lub wystarczająco mały, aby częściowo nie leżał pod nimi. W przypadku drewnianych podłóg, lepiej jest wybrać większy dywan, upewniając się, że przednie nogi łóżeczka i inne duże meble zachodzą na krawędź dywanu o co najmniej kilkanaście centymetrów. Zasłoni to podłogę, zabezpieczy dywan przed odwianiem się i zahaczaniem oraz stworzy lepszy podział pokoju.

A co gdy dywan już jest? Można dodać mniejszy dywanik, który wypełni pustą przestrzeń w pokoju malucha, pozostawiając kilka centymetrów między krawędziami dywanu a meblami.

Można także użyć mniejszych dywaników, aby podkreślić określony przedmiot lub obszar, taki jak łóżeczko lub kącik do czytania albo zabawy. Z reguły mały dywanik różowy czy beżowy powinien być wystarczająco duży, aby pewnie akcentował miejsce. Jeśli próbuje się skupić uwagę na pojedynczym, dużym przedmiocie, takim jak łóżeczko, dywan można wyśrodkować, pozwalając, aby przednia połowa zachodziła na dywan.

Zrównoważone elementy wystroju

Zanim wybierze się dywan różowy lub beżowy do pokoju dla dzieci, warto się cofnąć do momentu projektowania i zadać sobie pytanie, czego brakuje. Czy wykorzystane zostały w wystarczającym stopniu elementy kolorowe lub wzorzyste? Czy można wydzielić różne tekstury, miejsca w pokoju? Wtedy można uzupełnić braki. W przypadku pokoi dla dzieci na ogół pracuje się z paletami w dużej mierze neutralnymi lub stonowanymi, zarówno pod względem kolorów jak i wzorów. Jeśli wszystko się zlewa w jedno, można wydzielić poszczególne części bardziej odważnym wzorem, aby stworzyć większy kontrast.

Jeśli już w pokoju jest stonowany różowy dywan lub beżowy z krótkim włosiem, można dodać mniejszy dywan shaggy. Jeśli w pokoju jest już np. marszczona pościel z satyny, można ją przygasić prostym dywanem na podłodze. Im więcej się miesza i układa tekstur, tym bardziej bogatsza i złożona będzie przestrzeń wokół dziecka.

Odpowiedni materiał na dywan

Bawełna czy wełna? Syntetyczny czy organiczny? Mając do wyboru mnóstwo opcji, trudno jest określić, jaki materiał na dywan różowy jest najlepszy do sypialni dziecka. Opcje materiałowe należy zawęzić do kilku, ustalając priorytety. Jeśli trwałość jest najważniejsza – można zdecydować się na mocny, zmywalny materiał syntetyczny. Jednak dywan z tworzywa sztucznego może być nieprzyjazny dla zdrowia. Można więc wybrać włókno organiczne, takie jak bawełna, sizal, trawa morska czy nawet jedwab.

Jeśli trudno się zdecydować, wełniany dywan różowy lub beżowy jest zawsze dobrym wyborem. Wełna organiczna jest wytrzymała i łatwa do czyszczenia. Jest również – do pewnego stopnia – ognioodporna i wodoodporna. Ma nawet właściwości antybakteryjne i mikrobiologiczne (lanolina), dzięki czemu jest doskonałym wyborem dla osób z problemami oddechowymi i alergiami.

Gęstość tkaniny jest dobrym wskaźnikiem jakości i trwałości. Przed zakupem, można wypróbować szybki test: wbija się w dywan opuszki palców. Im trudniej jest dotrzeć do dna maty, tym lepsza może być jakość dywanu.